CT-RGT12-0100-U - ACI
Otomasyon Saha Ekipmanları
Revenue Grade CT, Solid Core, 1.0 to 200A Range, 333.3 mV @ 100A
Bu ürün şu anda stokta bulunmuyor.
Ürünü hemen şimdi satın alabilirsiniz ve 5 hafta içerisinde tarafınıza sevkini gerçekleştirebiliriz.
ACI
ABD
Data Sheet | Teknik Doküman
CT-RGT12-0100-U - ACI
Otomasyon Saha Ekipmanları
Bu bölümden sadece ürüne ait teknik verileri içeren Teknik Dokümanı (Datasheet) indirebilirsiniz.
The ACI Revenue Grade Solid and Split-Core Current Transformers are designed to convert an AC operating current into a low voltage AC signal for use with microprocessor-based circuits that require maximum accuracy and precision. ACI Revenue Grade CTs come standard unterminated with ferrules for easy connection to any of the Single or 3 Phase power meters. The Revenue Grade CTs should only be used with the PowerscoutTM PS3037, PS12HD, PS48HD Power Meters in Revenue Grade or Tenant Billing applications. For best accuracy, the CTs should be selected based on the actual Window Size and the minimum and maximum operating currents for the circuits being monitored. RocoilTM CTs should be used in applications in which the operating currents are in the 400A or greater range, since using more of the output scale will provide increased resolution than when monitoring lower current circuits. The CT-RGT12 Series solid core current transformers should be used in applications where exceptionally accurate signal transformation, low phase shift while exposed to harsh environmental operating conditions since it is epoxy encapsulated. The CT-SRS and CT-SRL Series current transformers include a split-core design and superior performance with a robust, easy to use shrouded snap, lock and tilt top for easy installation in retrofit applications. The CT-Rxx-A4-U Series otherwise known as the flexible RocoilTM CTs are designed for use in typical applications up to 5000 amps maximum dependent on the Model number of the power meter in which they will be used with. The RocoilTM CTs have been designed for accurate and non-intrusive installation of AC current, pulsed DC or distorted waveforms where conventional rigid core CTs are unsuitable. The RocoilTM CTs provide excellent frequency response over a dynamic range and do not require the use of an external VDC power source due to the on-board signal integrator/amplifier in each of the power meters.